حقایقی جالب که خلبان ها می دانند

20 آبان 1397


حقایقی جالب که خلبان ها می دانند


1. درگیر شدن با رعد و برق!


مطمئنا بیشتر خلبان ها با این مسئله دست و پنجه نرم کردن.اما هواپیما به گونه ای ساخته شده که در چنین شرایطی آسیب نبینه.

2. اگه از پرواز میترسین، پروازهای صبح زود رو انتخاب کنین!


به دلیل برخی شرایط جوی ، هوای صبح واسه پرواز بهتره و اگه تکان های کوچک هواپیما شما رو میترسونه بهتره صبح رو انتخاب کنین.. در بعد ازظهر احتمال رعد و برق بیشتره.


3. کم تحرک ترین جا ، نزدیک بال هواپیماست!


در هواپیما اگه وسط باشین، کمترین تکان رو متحمل میشین.. بر اساس تحقیقات ثابت شده که جریان هوا در هر هواپیما از جلو به عقب هستش.. عقب هواپیما گرمترین نقطه است.. پس اگه میخواین هوای تازه رو تنفس کنین و گرمتون نشه تا میتونین در ردیف های جلو بشینین..


4. چرا در هواپیما نباید از موبایل استفاده کنیم!


خب به نظرتون ممکنه چه اتفاقی بیفته اگه همزمان 12 نفر با موبایل خود حرف بزنن؟ از شما خواسته میشه تا با لپتاپ کار نکنین، چون نگران تداخل الکترونیکی هستن.. کسی نمیخواد تفریح و راحتی شما رو خراب کنه، ولی اگه شما هدفون توی گوشتون باشه، در موارد اضطراری از هشدارها با خبر نمیشین..


5. سر وقت حرکت کردن مهم تر از سوار کردن مسافران!


سازمان حمل و نقل همیشه بر وقت شناس بودن تاکید دارد و نمیتوان پرواز رو عقب انداخت حتی اگه 20 مسافر از یه پرواز غیر مستقیم، تا 20 دقیقه دیگه برسن! شما نمیدونین ولی ایرلاین ها در ورود به موقع به مقصد با همدیگه رقابت میکنن و رکورد میشکنن! شاید بگن یه پرواز 2 ساعت طول میکشه در صورتی که 1 ساعت و 45 دقیقه طول میکشه!


6. خلبان همیشه نگران میزان سوختی هست که هواپیما در طول یه پرواز ممکنه مصرف کنه!


ایرلاین ها همیشه یه میزان سوخت معینی رو برای هر پرواز در نظر میگیره ولی گاهی ممکنه به دلیل رعد و برق و یا تاخیر، میزان سوخت بیشتری نیاز بشه و مجبور به فرود در یه فرودگاه جایگزین بشه..


7. خلبان هرگز به شما نمیگه که “یکی از موتورها از کار افتاد”!


در عوض میگن “یکی از موتورها مشکلی جزئی پیدا کرده” و شاید هم چیزی نگن.. بیشتر هواپیماها با یه موتور هم خوب پرواز میکنن و مشکلی پیش نمیاد.. و یا نمیگن “الان دید من صفر هست و چیزی نمیبینم” .. در عوض میگن “یه مه مختصری در این منطقه وجود داره”..


8. رانندگی سخت تر از خلبانی!


اگه از یه خلبان بپرسین “ترسناک ترین چیز توی دنیا چیه؟” ، در جواب بهتون میگه ” رانندگی تا فرودگاه سخت ترین کاره…


9. اغلب مواقع ، چگونگی بلند شدن هواپیما نشان دهنده مهارت خلبان است!


پس اگه میخواین از یه خلبان تعریف کنین، میتونین در این مورد ازش تعریف کنین..